♥ Skinny morčinka Raspuška odjela do nového domova. Bydlet bude se svojí dcerkou v Praze. ♥

Plemeno: skinny morče

  • Pohlaví: samička
  • Věk: cca 3 roky
  • Kastrovaná: Ne
  • Čipovaná : Ne
  • Handicapovaný: Ano (léčená na pododermatitidu, trvalý otok na hrudních končetinách). Nutná pravidelná kontrola zdravotního stavu, chov na měkké a čisté podestýlce a hlídání tělesné hmotnosti zvířete.

Neseme další smutný příběh jedné krásné skinny holčičky, která dostala jméno Raspuška. Přesto že jsou skinny morčata v dnešní době velice populárními domácími mazlíčky, jejich chov není úplně jednoduchý. Patří mezi náročnější zvířátka, u kterých se může vyskytnout i několik zdravotních komplikací. Jednou z nich tzv. pododermatitida, která byla pravděpodobně hlavní důvod, proč Raspušku její majitel vyhodil.

Pododermatitida je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. Jedná se o zánětlivý a velice bolestivý stav. U morčat se vyskytuje nejčastěji na hrudních končetinách a postihuje převážně dospělé jedince a zvířata s vyšší tělesnou hmotností, popřípadě gravidní samice. Léčba je náročná, zdlouhavá a v nejzávažnějších případech může dojít až k amputaci končetin/y.

Aby toho nebylo málo, Raspušku trápí i několik dalších komplikací. Jednou z nich jsou vykloubené pánve, a to z důvodu gravidity, dalším problémem je „vyhřezlé“ třetí víčko.

23. 6. 2018 v ranních hodinách (cca 5:30) Raspuška porodila 5 osrstěných mláďat. Porod byl komplikovaný a dvě mláďata bohužel nepřežila. Zbylá tři vypadají v pořádku.

23. 6. 2018 (13:00) komplikace s Raspuškou → odjezd na veterinární kliniku I-VET, kde proběhlo sonografické vyšetření samice a prohlídka narozených mláďat.

29. 6. 2018 Raspušky zdravotní stav se horší, otok hrudních končetin se výrazně zvětšil a došlo k otevření otlaku a nekrotizaci ran. Nasazujeme antibiotika a léky proti otoku a bolesti. Po dohodě s MVDr Svozilem zatím necháváme mláďata u matky.

2. 7. 2018 další kontrola Raspušky na veterině Paprsek. Zaznamenali jsme pokles tělesné váhy, ale nožičky se již nepatrně lepší. Provádíme pravidelné koupele a mazání i převazování ran. Bohužel však Raspuška přestala došlapovat na LHK.

Ve čtvrtek 12. 7. 2018 podstoupila Raspuška další kontrolu u MVDr Svozila. Udělalo se jí RTG vyšetření, díky  němuž jsme zjistili, že prsty na obou packách jsou od pododermatitidy doslova „vyžrané“. Raspuška dostala další várku léků proti bolesti a ATB. Zní to hrozně a vypadá ještě hůř. Nezbývá než doufat v zázrak a uzdravení Raspušky.

V úterý 21.8.2018 podstoupila Raspuška další kontrolu u MVDr Svozila, který nechtěl věřit vlastním očím jak se nám maličkou podařilo vykurýrovat. Dostali jsme tedy od něj propustku a maličká Raspuška už se těší do nového domova.

Pokud chcete Raspušku finančně podpořit a pomoci nám tak s hrazením veteriny, můžete poslat příspěvek na č.ú.: 2302397004/2010 do poznámky uveďte Raspuška. Vážíme si každé pomoci. Mnohokrát děkujeme.